استیکر چیست ؟ تفاوت استیکر و وینیل چیست ؟

استیکر در واقع همان وینیل است ولی طوری جا افتاده که انگار این دو تفاوتهای اساسی باهم دارند. نام لاتین و تجاری استیکر :وینیل (vinyl ) میباشد . استیکر یا همان وینیل متریالی است که از پی وی سی تولید شده ، ضد آب است و در مقابل پاره شدن مقاومت بسیار بالایی ( نسبت به کاغذ پشتچسبدار ) دارد. اگر بخواهیم به صورت ریشه ای تر به توضیح استیکر بپردازیم باید بگویم که استیکر یک لغت لاتین میباشد و در زبان انگلیسی به تمامی پشت چسبدارها اطلاق میشود و هر چیزی که چسب داشته باشد با نام استیکر شناخته میشود . خود کلمه stick به معنای چسباندن و sticker به معنای کاغذ خود چسب میباشد . همانطور که گفتم نام اصلی و تجاری استیکر : وینیل (vinyl ) میباشد که در ایران با نام استیکر جا افتاده و با این اسم شناخته میشود . شما میتوانید برای مشاهده نمونه کارهای مختلف و موارد مصرف آن به صفحه چاپ استیکر مراجعه فرمایید.

انواع استیکر

استیکرها انواع مختلفی دارند که در اینجا به برخی از آنها اشاره میکنیم :

استیکر شیشه ای : نوعی از استیکر است که به صورت بی رنگ یا ترانسپرنت میباشد ، این نوع معمولا برای نصب روی شیشه ها یا جاهایی که میخواهند رنگ پشت زمینه دیده شود استفاده میکنند ولی باید در نظر داشته باشید که چاپ این نوع از استیکر معمولا بیحال میشود و حتماً قبل از اینکه تعداد بالایی از آن را چاپ نمایید یک نمونه از کار خد را چاپ نمایید و سپس اقدام به چاپ تیراژ بالا نمایید .

استیکر زمینه سفید :  نوعی از استیکر که زمینه سفید یا اصطلاحاً شیری رنگ میباشد ، این نوع از استیکر برای انواع مختلف چاپ استفاده میشود به عنوان مثال برای چاپ روی ماشینهای پخش یا چاپ اتوبوس و اسکانیا و برای چاپ بر روی یخچالهای صنعتی از این نوع استیکر استفاده میشود . استیکر سفید بیشترین کاربرد را در بین سایر استیکرها دارد.

استیکرهای رنگی : همانطور که از اسمش پیداست یکی دیگر از انواع استیکر میباشد که به صورت رنگی موجود میباشد به این نوع از استیکرها روز رنگ هم میگویند ، این نوع از استیکر در رنگ بندیهای متفاوتی وجود دارد که بسته به جنس آن و شرکت یا کشور تولید کننده از 3 سال تا 7 سال دوام رنگی دارند.

استیکر شبرنگی : این نوع از استیکر به صورت شبرنگ میباشد به این معنی که بعد از چاپ و نصب بر روی ماشین به صورت شبرنگ در تاریکی بازتاب نور دارد ، البته نوع دیگری از این استیکر شبرنگی که قابلیت چاپ ندارد و به صورت لانه زنبوری میباشد جهت تابلوهای راهنمایی و رانندگی و همچنین برای پشت کامیونها کاربرد دارد.

چاپ استیکر

در نظر داشته باشید که استیکرها با دستگاههای مختلفی چاپ میشوند و هر دستگاهی بسته به نوع جوهری که استفاده میکند ماندگاری رنگی متفاوتی دارد به صورت معمول دوام رنگی کارهای چاپی بر روی استیکر ( بسته به نوع جوهر و دستگاه چاپ) بین سه ماه تا دو سال میباشد ، برای درک کامل این موضوع توضیح مختصری در مورد دستگاههای چاپ و نوع جوهر مصرفی ارائه مینماییم .

دستگاههای چاپ اکو سالونت : در یک جمله : کیفیت بسیار بالا و ماندگاری رنگ بین 3 تا 6 ماه بر روی کامیون و ماندگاری بین 8 ماه تا 12 ماه برای شیشه فروشگاهها یا داخل پاساژها. این نوع از دستگاهها به کیفیت خیلی بالا معروف میباشند و اگر شما به دنبال چاپ استیکر های با کیفیت بسیار بالا باشید انتخوابی جز چاپ با این دستگاه ندارید ، این دستگاه رنگها را بسیار شفاف و فونتهای بسیار ریز شما را با کیفیتی عالی و همانند پوستر چاپ میکند.

دستگاههای چاپ Out door (سالونت بیس ): کیفیت متوسط با ماندگاری بین 8 ماه تا 2 سال ( بسته به نوع جوهر مصرفی ) بر روی ماشین و ماندگاری بین یک سال تا چهار سال ( بسته به نوع جوهر ) برای استیکرهای روی شیشه فروشگاهها و تابلوهای سر درب مغازه ها.

نوع جوهر : مهمترین بخش چاپ در هر کار چاپی نوع جوهر مصرفی میباشد ، جوهرها در انواع مختلفی موجود میباشند از جوهرهای چینی ارزان قیمت تا جوهرهای چینی درجه یک و همچنین جوهرهای ساخت کشور کره جنوبی یا جوهرهای اروپایی و جوهرهای آمریکایی . اگر ماندگاری رنگ استیکرهای چاپ شده برایتان مهم است توصیه ما به شما چاپ استیکر با جوهر های آمریکایی میباشد ، این جوهر طی سالیان گذشته ثابت کرده که مطمئن ترین و ماندگارترین جوهر چاپی میباشد ، اگر تصمیم برای چاپ روی کامیون و یا اتوبوس یا روی شیشه فروشگاهها را دارید حتماً از این جوهر استفاده نمایید .

اگر علاقمند به جزئيات موضوعات ذکر شده ميباشيد در پایین همین صفحه برای تمامی موارد ذکر شده لینک های مختلفی گذاشته شده و در صفحات آنها مفصلاً در مورد موضوعات مختلف توضيح داده شده كه ميتوانيد بسته به نوع علاقه مندیتان آنها را دنبال كنيد.